VRV

واژه (Variable Refrigerant Volume) به معنای کنترل تغییرات حجم مبرد بر اساس بار مورد نیاز می باشد بدین مفهوم که مقدار گذر مبرد با توجه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضاها به صورت هوشمند و مجزا تغییر می کند در حالی که در کولر های گازی متداول و یا سیستمهای اسپلیت یونیت معمولی تولید سرما در دمای ثابت اواپراتور با گذر ثابت مبرد و بصورت قطع و وصل (ON/OFF) انجام می پذیرد. در VRV با استفاده از تکنولوژی VRT امکان کنترل و تعدد دمای تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضاهای مختلف پروژه وجود دارد علاوه بر این در سیستم VRV میزان اختلاف درجه حرارت بین یونیت داخلی و خارجی به کمترین حد خود رسیده و ضریب عملکرد (COP) سیستم به بالاترین مقدار خود خواهد رسید. در نتیجه VRV باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی می شود. 

 

ویژگی های سیستم VRV شرکت دایکین

 

VRT :

سیستم کنترل VRV IV به نحوی است که بهترین دمای مبرد و هوای خروجی را با توجه به دمای هوای بیرون و اختلاف دمای بین دمای تنظیم شده و دمای محیط داخل انتخاب می نماید که ضمن تامین آسایش و دمای مطبوع خروجی ظرفیت مورد نیاز را نیز تامین نماید.

 

گرمایش پیوسته (Continues Heating) :

گرمایش توسط حالت پمپ حرارتی Heat Pump از بالاترین بازده در گرمایش شناخته می شود و در حالت پمپ حرارتی جای اواپراتور و کندانسور توسط شیر چهار طرفه جابجا می شوند و در شرایط خاصی از رطوبت در هوای بیرون برفک و سپس یخ بر روی کندانسور واحد بیرونی انباشته می شود. یخ انباشته شده در حین کارکرد گرمایش می بایست به طور متناوب ذوب شود که با استفاده از سیستم دیفراست (ذوب یخ) صورت می پذیرد. در هنگام دیفراست گرمایش داخل متوقف می شود و سبب اختلال در دمای محیط داخل می گردد و این امر از نقاط ضعف دستگاههای رایج است.

بسته به سایز دستگاه ها عملیات دیفراست می تواند تا 10 دقیقه زمان ببرد و بین دماهای 7 + تا 7 - سانتیگراد به دلیل بالا بودن رطوبت هوا یخ زدگی به روی کویل به طور متناوب اتفاق می افتد.

اما VRV IV دایکین به طور پیوسته با استفاده از تکنولوژی گرمایش پیوسته بدون وقفه در فصل سرما شرایط آسایش و تولید گرما را حتی در حالت دیفراست تامین می نماید که بنوبه خود منحصر بفرد است و تحولی بزرگ در مفهوم دیفراست ایجاد نمود. خصوصیت اتو دیفراست VRV IV این است که یک با استفاده از المان ذخیره گرما، بر اساس تغییر فاز ماده درونی آن، انرژی جبرانی لازم را برای دیفراست بدون وقفه در گرمایش داخل تامین می نماید و انرژی جبرانی مورد نیاز دیفراست را قبلا در هنگام کارکرد نرمال دستگاه در این المان ذخیره می نماید.

 

تعداد یونیت های داخلی :

به یونیت های خارجی سیستم VRV IV میتوان تا 64 یونیت داخلی را متصل کرد و بار سرمایشی و گرمایشی 64 فضای مختلف را به طور مستقل تامین نمود، توجه به تنوع یونیتهای داخلی، بر اساس سلیقه آرشیتکت ساختمان و هندسه فضای مربوطه می توان از پنل های دیواری، کانالی ، کاستی یک طرفه ، دو طرفه ، چهار طرفه و یا سقفی روکار و توکار استفاده کرد.

 

تامین هوای تازه :

VRV IV می تواند هوای تازه را مدیریت و تامین نماید . یونیت های داخلی کاستی نیز می توانند تا 20% هوای تازه را خود با استفاده از کیت کوچک هوای تازه وبدون استفاده از یونیت هوای تازه مجزا تامین نماید. در ضمن VRV IV براحتی به هوارسان متصل می شود و با این هوارسان می توانید از تمامی قابلیت هوارسان نظیر گرمایش و سرمایش ، رطوبت زنی ، فیلتراسیون و جعبه مخلوط و تزریق هوای تازه نیز بهره مند شوید.

 

محدوده دمایی قابل استفاده :

سیستمهای VRV در شرایط آب و هوایی مختلف قابلیت کارکرد دارند.( در تابستان تا 52 درجه سانتیگراد و در زمستان تا 25- درجه سانتیگراد ) سری استاندارد ، استوایی و آب خنک.

 

انعطاف در میزان کنترل ظرفیت :

ظرفیت دستگاه ها در سیستم VRV به تدریج افزایش یافته و انعطاف پذیری بیشتری به طراحان می دهد در حالی که این انعطاف پذیری در ظرفیت حرارتی و برودتی سیستم چیلر- فن کویل به این شکل در دسترس نمی باشد.

 

افزایش عمر مفید کمپرسورهای مجهز به اینورتر :

به علت روشن و خاموش شدن لحظه ای کمپرسورهای دور ثابت (ON/OFF) استهلاک آنها بالا رفته لذا عمر مفید کوتاهتری نسبت به کمپرسورهای اینورتردار که به جای روشن و خاموش شدن ، دور خود را افزایش یا کاهش می دهند ، خواهند داشت. کمپرسورهای یونیت های خارجی ، نقش مهمی در کارکرد سیستم VRV دارند. کمپرسورهای مورد استفاده در سیستم VRV از نوع اسکرال اینورتر هستند. در این مکانیسم با افزایش زیاد فشار روغن در طول محور کمپرسور، میزان اتلاف نیروهای محوری در کمپرسور کاهش می یابد که باعث افزایش راندمان و کاهش سطح صدای کمپرسور می شود. این کمپرسورها مجهز به آهنربای نئودیمیوم (Neodymium) ، قویترین آهنربای طبیعی دنیا ، در موتور DC خود بوده و دارای عمر مفید بالا (حداقل 25 سال ) و حداقل میزان صدا هستند، کمپرسورها به صورت هرمتیک(Hermetic) عمل نموده و خود روانکار هستند و به همین دلیل عمر مفید بسیار طولانی دارند.

 

مصرف برق :

مصرف برق سیستم های VRV به دلیل امکانات زیر در حالت اوج بار (Full Load) ، 15% از سیستمهای مشابه چیلری کمتر می باشد که این مقدار در بارهای جزئی (Partial Load) ، به دلیل امکانات زیر افزایش VRV سیستم افزایش یافته ومصرف برق به طرز چشمگیری کاهش می یابد :

 • کنترل دور کمپرسور Inverter
 • کنترل دور فن کندانسور
 • کنترل گذر مبرد با شیر انبساط الکترونیکی EEXV
 • فن دور متغیر در یونیت داخلی با تکنولوژی DC

 

حذف فضای موتورخانه :

با توجه به اینکه یونیت های خارجی VRV قابلیت نصب در پشت بام را دارا می باشند عملاً فضایی جهت نصب چیلر ، بویلر ، پمپ های آب رسانی ، پمپ های برج خنک کننده و لوله کشی های مربوطه مورد نیاز نمی باشد.

 

لوله کشی ها :

لوله کشیها از نوع مسی به صورت انشعاب گیری از رایزر اصلی انجام میپذیرند (مشابه لوله کشی فن کویل آبی ) ، عایقکاری خوب لازمه این سیستم است و جهت انشعابات از اتصالی ویژه بنام Refnet استفاده می شود. در ضمن انواع  اتصالات ویژه نظیر هدر جهت مدولار کردن واحدهای بیرونی نیز موجودند که توسط نرم افزار انتخاب می گردنند. این اتصالات براحتی تحمل 550 PSIG را جهت تست دارند و ساخت اروپا هستند.

 

سیم کشی ساده :

کابل ارتباطی ما بین واحد بیرونی و واحدهای دورنی فقط توسط یک کابل نازک شبکه و بصورت سری انجام می گیرد و کابل های قدرت واحدهای بیرونی و دورنی مستقلاً به آن ها متصل می شوند.

 

حذف مصرف آب :

در مدلهای هواخنک VRV کندانسورها با هوا خنک می گردند و عملاً کل سیستم بی نیاز از هرگونه مصرف آب و هزینه های مرتبط به آن نظیر سختی گیری و رسوب زدای خواهد بود. هرچند جهت مصارف خاص نوع آب خنک هم موجود است که قطعاً در مناطقی که محدودیت آب وجود ندارد استفاده خواهد شد.

 

حذف شیرآلات کنترلی و پمپ :

در سیستم VRV دیگر طراحان نیاز به انتخاب هیچگونه تجهیز کنترلی نظیر انواع شیرآلات ، شیر سه راهه و انواع ترموستات جداری یا اتاقی ندارند و این یکی از بزرگترین مزایای VRV در مقایسه با سیستم چیلری است. بعلاوه با حذف چیلر و طبیعتا لوله کشی های مربوط به آن فضا وسیعی و هزینه بسیار بزرگی را در موتورخانه ها صرفه جویی می نمایید.

بر خلاف سیستم چیلری که تجهیزات کنترل و پمپ بعد از خرید اولیه چیلر صورت می گیرد ، با خرید VRV تمامی این ادوات در قسمت خرید اولیه منظور شده است. همچنین مصرف انرژی پمپ ها نیز در VRV حذف می شوند. این نکته باید در محاسبات مالی در هنگام خرید و مقایسه چیلر با VRV منظور و به آن توجه شود.

 

محل نصب کندانسورها (ODU) :

به دلیل قابلیت لوله کشی تا ارتفاع m90 ، امکان نصب کندانسور در محوطه های مختلف ساختمان (پشت بام، حیاط ، بالکن و ...) فراهم بوده و در مقایسه با اسپلیت یونیت های معمولی هیچگونه خدشه ای به نمای اصلی ساختمان وارد نمی شود. در ضمن کندانسورهای VRV را نیز می توان در طبقات وسط و مشرف به هوای آزاد با کیت هود نصب نمود و در هزینه و محدودیت های لوله کشی مسی و فضای پشت بام نیز صرفه جویی کرد.

 

نگهداری بسیار آسان :

به دلیل عدم وجود برج خنک کن لزومی به کنترل سختی آب نیست و در نتیجه هزینه های سختی گیری و رسوب زدایی حذف می گردند و عملاً نیازی به نگهداری پمپ های برج خنک کن ، پمپ های آب چیلر ، سیستم هواگیری و حصول اطمینان از کارکرد منبع انبساط نیست. همچنین برنامه نرم افزار Configurator نیز وسیله بسیار ساده و پیشرفته جهت افراد نگهدارنده VRV است که تمامی خطاها و پارامترها را نمایش می دهد وامر خطایابی را تسهیل می نماید.

 

سیستم کنترل برآورد ماهیانه هزینه های مصرف برق (P.P.D) :

سیستم کنترل VRV هزینه برق مصرفی هر واحد را به طور جداگانه محاسبه و در اختیار مسئولین ساختمان قرار می دهند که متناسب با استفاده از سیستم تهویه تعیین و دریافت گردد.

 

میزان صدای بسیار کم :

در سیستم های VRV دایکین میانگین صدای یونیت های داخلی dB(A) 25 و صدای یونیت های خارجی dB(A) 65 در حالت حداکثر بار و در حالت سوپر (Super Silent) به dB(A) 45 کاهش می یابد.

 

حذف دمای تنظیم شده :

به علت وجود اینورتر و حساسیت بالای سیستم کنترلی از قبیل ترموستات و PCB ، این سیستم توانایی حفظ دمای هر فضا را با تلرانس0/5ºC± دارا می باشد، بدین ترتیب در زمان رسیدن دمای هر فضا به دمای مورد نظر، اینورترهای سیستم با کاهش دور کمپرسورها ، فن ها و شیرهای برقی ، با حفظ میزان سرمایش و یا گرمایش ، مصرف انرژی را کاهش می دهند و بدین ترتیب COP سیستم را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

 

پشتیبانی در هنگام نقص کمپرسورها :

اگر در یک یونیت خارجی که شامل چند کمپرسور است یک کمپرسور دچار نقص فنی گردد سایر کمپرسورها در یک وضعیت اضطراری به کار خود ادامه می دهند.

اگر در یک سیستم که شامل چند یونیت خارجی است یکی از یونیت ها دچار نقص فنی گردد سایر یونیت ها در یک وضعیت اضطراری وارد عملیات پشتیبانی شده و سیستم ماژولار به کار خود ادامه می دهد تا زمانی که عملیات تعمیر امکان پذیر شود.در چنین حالتی پیغام خطای مربوطه از طریق صفحه کنترل نمایش داده می شود.

 

مشخصات VRV IV

 • دارای گواهی EUROVENT
 • سلول های این سیستم از 8hP تا 20hP می باشد که قابلیت ماژولار نمودن تا 54hP را دارا می باشند.
 • در مدل های استاندارد، تروپیکال، آب خنک قابل ارائه می باشند.
 • کنترل وضعیت به صورت Variable Refrigerant Temperature
 • ESEER بسیار بالا به دلیل قابلیت VRT و بهره گیری از شیر انبساط الکترونیکی
 • رده مصرف انرژی A
 • Heat Pump
 • اتصال به انواع یونیت های داخلی 
 • کمپرسور DC اینورتر، pole ، با متریال جدید در ساخت حلزونی
 • فن کندانسور با موتور DC اینورتر
 • کویل کندانسور 4 وجهی
 • مبرد R410a
 • کنترل ظرفیت متناسب با بار برودتی
 • نرم افزار جهت انتخاب و طراحی دستگاه ، لوله کشی مسی و کابلهای کنترل
 • 30 متر اختلاف ارتفاع بین واحدهای درونی، 1000 متر طول معادل و یا 190 متر طول کل خط تا دورترین یونیت داخلی
 • مدار کنترل بین یونیت های داخلی و بیرونی به صورت سری و بسیار ساده
 • خواندن Error های سیستم به آسانی از روی LED موجود بر روی یونیت خارجی

 

تجهیزات قابل سفارش

 • قابلیت اتصال به هوارسان AHU
 • قابلیت اتصال به یونیت های هوای تازه و بازیافت انرژی Heat Recovery 
 • انواع ترموستات 
 • پنل مدیریت هوشمند مجهز به تعداد کافی از پارامترهای BMS
 • قابلیت تعیین مصرف انرژی هر واحد مسکونی به صورت مستقل
 • AUTO Defrost جهت مدل های استاندارد
 • کویل آبگرم در خروجی یونیت های کانالی به همراه ترموستات گرمایشی